Procedury
Zapewniamy wysoką jakość pracy przedszkola oraz zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka dzięki wypracowanym procedurom postępowania w typowych sytuacjach.
Procedura postępowania w przypadku wszawicy u dzieci
- Szczegóły
- Kategoria: Procedury
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia wszawicy u dzieci (na podstawie zgłoszeń rodziców lub obserwacji pracowników) wychowawcy, na polecenie dyrektora, dokonują kontroli czystości głów wszystkich dzieci w danej grupie. Kontrola ta odbywa się na podstawie upoważnień podpisanych przez rodziców na początku każdego roku szkolnego.
- Dyrektor lub nauczycielka zawiadamia telefonicznie rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności odebrania dziecka w celu odizolowania go od grupy i podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników.
- Nauczycielka informuje rodziców pozostałych dzieci o wystąpieniu problemu w grupie i konieczności przeprowadzania regularnych kontroli czystości głowy dziecka w domu.
- Nauczycielki monitorują skuteczność działań podjętych przez rodziców poprzez kontrolę czystości głów dzieci. O jej wynikach informują na bieżąco dyrektora przedszkola.
- W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, nauczycielka zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).
Procedura postępowania w przypadku, gdy po dziecko przychodzi pijany rodzic
- Szczegóły
- Kategoria: Procedury
- Następnie informuje o fakcie dyrektora przedszkola.
- Przedszkole (dyrektor lub wychowawca) nawiązuje kontakt telefoniczny z drugim rodzicem lub inną upoważniona do odbioru osobą i informuje o zdarzeniu oraz ustala sposób odebrania dziecka z przedszkola.
- Jeśli nie ma możliwości nawiązania kontaktu z drugim rodzicem lub inną osobą upoważnioną do odbioru, nauczycielka zawiadamia o fakcie policję – wydział do spraw nieletnich.
- Nauczycielka sporządza notatkę służbową ze zdarzenia.
- Przedszkole obserwuje sytuację rodzinną dziecka. Jeśli zdarzenie powtarza się kilkakrotnie przedszkole zawiadamia pisemnie o zdarzeniu sąd rejonowy - wydział do spraw rodzinnych.
Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli
- Szczegóły
- Kategoria: Procedury
- Każdy nauczyciel/pracownik placówki zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.
- W przypadku zachorowania dziecka na terenie placówki powiadamia się o tym rodziców/opiekunów prawnych dziecka, a rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki i zapewnienia mu opieki medycznej zgodnie z „Procedurą postępowania z dzieckiem, gdy ma dolegliwości zdrowotne”.
- W przypadku gdy rodzice/opiekunowie prawni nie są w stanie odebrać osobiście dziecka z placówki, mogą upoważnić inną osobę – zgodnie z ,,Procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci”.
- W sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka wzywane jest pogotowie ratunkowe, a o zaistniałym zdarzeniu informowani są rodzice/opiekunowie prawni i dyrektor placówki.
- Dziecko do czasu przybycia pogotowia ratunkowego i przybycia rodziców/opiekunów prawnych pozostaje pod opieką nauczyciela lub dyrektora.
- Każde podanie leków w placówce w szczególnie uzasadnionych przypadkach (dziecko przewlekle chore) odbywa się na pisemne upoważnienie rodziców (załącznik nr 1). Rodzice zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, które określa nazwę leku, dawkę, częstotliwość podawania i okres leczenia. Nauczyciel wyraża pisemną zgodę na podawanie leku dziecku (załącznik nr 2). Lek dostarczony do placówki musi być w nienaruszonym opakowaniu i otwarty dopiero w obecności nauczyciela/pracownika placówki podającego lek.
- Nauczyciel/pracownik placówki, który zauważył lub dowiedział się o wypadku, jakiemu uległo dziecko, jest zobowiązany niezwłocznie udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanemu dziecku i wezwać karetkę pogotowia. Następnie zabezpiecza miejsce zdarzenia, powiadamia dyrektora placówki i rodziców/opiekunów prawnych dziecka o zaistniałej sytuacji.
- Poza przypadkiem podawania leków dzieciom przewlekle chorym, nauczyciele nie podają leków w innych sytuacjach, np. leków przeciwbólowych, syropów, witamin, antybiotyków itp.
Procedura korzystania z ogrodu przedszkolnego
- Szczegóły
- Kategoria: Procedury
- Dzieci mogą przebywać w ogrodzie przedszkolnym wyłącznie pod opieką nauczycielki lub innej osoby dorosłej.
- Podczas zabawy dzieci przestrzegają ustalonych wcześniej zasad bezpieczeństwa.
- Na teren placu zabaw zabrania się wprowadzać psy, śmiecić.
- Na placu zabaw nie mogą przybywać rodzice ani prawni opiekunowie po odebraniu dziecka z przedszkola.
- Z urządzeń placu zabaw mogą korzystać wyłącznie dzieci uczęszczające do tego przedszkola.
- Dzieciom nie wolno:
- spychać się ze zjeżdżalni i innych sprzętów stanowiących wyposażenie ogrodu;
- podchodzić zbyt blisko huśtawki, która jest w ruchu;
- huśtać się zbyt wysoko;
- obsypywać się piachem;
- niszczyć sprzętu ogrodowego;
- wychodzić samowolnie z ogrodu przedszkolnego;
- załatwiać czynności fizjologicznych na terenie ogrodu przedszkolnego;
- zrywać ani jeść owoców znajdujących się w ogrodzie;
- odchodzić z ogrodu przedszkolnego bez pożegnania z nauczycielką.
- zjeżdżać ze zjeżdżalni w niewłaściwej pozycji
- biegać z patykami
- wspinać się zbyt wysoko np. na dach domku
- Zabawki z domku, kosz z zabawkami w ogrodzie przedszkolnym może wyjmować wyłącznie nauczycielka opiekująca się daną grupą dzieci.
- Nauczycielka rozdziela zabawki pomiędzy dzieci.
- Nauczycielka pomaga korzystać dzieciom z zabawek i urządzeń stanowiących wyposażenie placu zabaw.
- Dzieci mają prawo korzystać z każdego sprzętu i przyboru tylko pod nadzorem nauczyciela
- Nauczycielka dba o to, aby dzieci po zabawie uprzątnęły zabawki, po czym odkłada je na wyznaczone miejsce.
- Nauczycielka dba o to, aby dzieci zarówno wchodząc na plac zabaw, jak i schodząc z niego poruszały się w zwartej kolumnie lub parami. Wracając sprawdza stan liczebny grupy.
- Jednocześnie na wydzielonej części ogrodu przedszkolnego mogą znajdować się trzy grupy.
- Wszyscy pracownicy przedszkola mają obowiązek dbać o kwiaty i rośliny znajdujące się na terenie placu zabaw oraz zgłaszać dyrektorowi wszelkie uszkodzenia sprzętu.
- Plac zabaw należy codziennie rano sprawdzać, porządkować — odpowiedzialny jest pracownik d/p lekkich i ciężkich.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec